NYOLC ÉVFOLYAMOS GIMNÁZIUM
Tagozatkód: 01
A ciszterci iskolák hagyományait követve az "Ora et labora! – Imádkozzál és dolgozzál!" jelmondatának szellemében az egységes nevelési célok megvalósításához legjobbnak tekintjük a nyolc éves képzési formát.
E hosszabb időszak - a gyermek fejlődését figyelembe véve - biztosítja a képességfejlesztés és tehetséggondozás folyamatosságát, amely egyben lehetőséget biztosít a mélyebb és megalapozottabb személyiségformálásra is.
Az új kerettanterv és helyi tanterv alapján az 5. évfolyamtól az idegen nyelvet, az informatikát 6. évfolyamtól és 7. évfolyamtól a matematikát csoportbontásban tanítjuk. Jól felszerelt természettudományos szaktantermeinkben gyakorlatorientált foglalkozásokat tartunk fizika, kémia és biológia órákon. Az első idegen nyelvet a tanulók tudásszintje alapján csoportokra bontva emelt óraszámban oktatjuk. Első idegen nyelvként az angolt vagy a németet, másodikként a 9. évfolyamtól a németet, az angolt, az olaszt és a francia nyelvet is választhatják tanulóink.
NÉGY ÉVFOLYAMOS GIMNÁZIUM
Tagozatkód: 02
Célunk a biztos erkölcsi alapokkal rendelkező, nyitott, fejlődésre kész személyiségű tanulók tehetségének kibontakoztatása, amely keresztény kötelességtudattal és kulturált viselkedési formákkal párosul. Elősegítjük törekvéseiket a korszerű műveltség megszerzésére és kommunikációs kultúrájuk fejlesztésére, különösen az anyanyelv, a művészetek, az idegen nyelvek és a természettudományok oktatásával.
Nemzeti és keresztény hagyományainkat figyelembe véve kialakított helyi tantervünk az új kerettantervre épülve tanulóinkat az érettségire, a felnőtt életre és a továbbtanulásra készíti fel. A 11. évfolyamtól a választott tantárgyakat emelt szinten, az első idegen nyelvet 9. évfolyamtól (angol vagy német) tudásszintjük alapján csoportokra bontva emelt óraszámban oktatjuk. Második idegen nyelvként a német, az angol, az olasz és a francia nyelv választható.
SZAKKÖZÉPISKOLA
Tagozatkód: 03
A 14. sz. Környezetvédelem-vízgazdálkodás szakmacsoport gazdag hagyományokkal eredményes szakmai múltra tekint vissza.
A 9-12. évfolyamon az általános műveltség megszerzése mellett szakmai alapozó ismeretek elsajátítására nyújtunk lehetőséget. A képzés a Környezetvédelem-vízgazdálkodás ágazati kerettantervére épülő helyi tanterv alapján szerveződik.
A 12. évfolyam végén a tanulók ágazati tantárgyból tesznek érettségi vizsgát.
A 13. évfolyamon a környezetvédelem-vízgazdálkodás szakmacsoporthoz tartozó szakképzési kínálatunkban az új Országos Képzési Jegyzék szerinti környezetvédelmi technikus, valamint vízügyi technikus szakma választható. Sorrendiség megjelölésére is lehetőséget nyújtunk, a szakképző évfolyam indítását a tanulói igények és a Megyei Fejlesztési és Képzési Bizottság határozata alapján szervezzük. Az elméleti és gyakorlati foglalkozásokhoz korszerűen felszerelt tantermek, a követelményeket meghaladóan modern laboratóriumok, mérőterep biztosított az intézményben illetve gyakorlati oktatóbázisunkon. A komplexkövetelmények alapján változatos üzemlátogatásokat szervezünk. A szakképzési évfolyam megkezdésének feltétele az érettségi vizsgakövetelmény teljesítése és az egészségügyi alkalmasság. Az informatika speciális, a mérnöki tervező munkához elengedhetetlen műszaki alkalmazásait is oktatjuk, ebből vizsgalehetőséget szervezünk (AutoCad).
Érettségi után megszerezhető szakképesítések:
- vízügyi technikus OKJ 54 853 01
- környezetvédelmi technikus OKJ 54 850 01
Ráépülések:
- környezetvédelmi mérés szaktechnikus OKJ 55 850 02
- vízgazdálkodó szaktechnikus OKJ 55 850 06,
- települési-környezetvédelmi szaktechnikus OKJ 55 850 04
SZAKKÖZÉPISKOLA
Tagozatkód: 04
A 9-12. évfolyamon az általános műveltség megszerzése mellett egészségügyi ágazati ismeretek elsajátítására nyújtunk lehetőséget. A képzés az egészségügyi ágazat kerettantervre épülő helyi tantervre szerveződik.
A 12. évfolyam végén a tanulók ágazati tantárgyból tesznek érettségi vizsgát.
A 13. évfolyamon az egészségügyi szakmacsoporthoz tartozó szakképzési kínálatunkban az új Országos Képzési Jegyzék szerinti egészségügyi asszisztens valamint gyakorló ápoló szakma választható. Sorrendiség megjelölésére is lehetőséget nyújtunk, a szakképző évfolyam indítását a tanulói igények és a Megyei Fejlesztési és Képzési Bizottság határozata alapján szervezzük. Az elméleti és gyakorlati foglalkozásokat a Bajai Szent Rókus Kórházzal kötött együttműködési megállapodás alapján közösen végezzük. A szakképzési évfolyam megkezdésének feltétele az érettségi vizsgakövetelmény teljesítése és az egészségügyi alkalmasság.
Megszerezhető szakképesítések:
- egészségügyi asszisztens OKJ 54 720 01
- gyakorló ápoló OKJ 52 723 01
SZAKKÖZÉPISKOLA
Tagozatkód: 05
A 9-12. évfolyamon az általános műveltség megszerzése mellett szociális ágazati ismeretek elsajátítására nyújtunk lehetőséget. A képzés az szociális ágazat kerettantervre épülő helyi tantervre szerveződik.
A 12. évfolyam végén a tanulók ágazati tantárgyból tesznek érettségi vizsgát.
A 13. évfolyamon a szociális szolgáltatások szakmacsoporthoz tartozó szakképzési kínálatunkban az új Országos Képzési Jegyzék szerinti szociális asszisztens választható. A szakképző évfolyam indítását a tanulói igények és a Megyei Fejlesztési és Képzési Bizottság határozata alapján szervezzük. Az elméleti és gyakorlati foglalkozásokat a szociális ágazatban működő szervezetekkel kötött együttműködési megállapodás alapján közösen végezzük. A szakképzési évfolyam megkezdésének feltétele az érettségi vizsgakövetelmény teljesítése és az egészségügyi alkalmasság.
Megszerezhető szakképesítések:
- szociális asszisztens OKJ: 54 762 02
KOLLÉGIUM
Iskolánk és kollégiumunk élete több szálon fonódik egybe, nevelőtanáraink az iskolában is tanítanak. Kollégiumunk a délutáni tanulás és a szabadidős programok gazdag választékával kiegészíti az iskolai oktató-nevelő munkát és egyben otthont adunk intézményünk és más iskola diákjainak. Tanulóink elsajátíthatják a hatékony tanulási módszereket, részt vehetnek a tehetséggondozó, felzárkóztat ó valamint továbbtanulásra felkészítő foglalkozásokon. A délutáni felkészüléshez csoportonkénti szilenciumi terem áll rendelkezésre, de egyéni tanulásra is lehetőség van. Hetente több alkalommal tartunk iskolánk tanárainak közreműködésével korrepetálást, felzárkóztatást, tehetséggondozást matematikából, fizikából, angol és német nyelvből, történelemből, kémiából, biológiából és magyar nyelvből. A diákönkormányzat biztosítja a kollégiumi diákközösség demokratikus működését, amellyel lehetővé teszi a közösségi élet- és társas kapcsolatok fejlesztését. A szabadidő tartalmas eltöltéséhez nagy sportudvar, sportcsarnok, tornaterem, korszerűen felszerelt konditerem, TV-videó és számítógépterem, vezeték nélküli internethálózat a hálószobákban és hordozható számítógépek is rendelkezésre állnak.
Pedagógiai hitvallásunk szerint egy olyan kollégiumot szeretnénk fenntartani, amely figyelembe veszi a gyerekanyag sokszínűségét, de követelményrendszerében nem igazodik a minimumra törekvők igényéhez, hanem felismertet, elfogadtatja és betartatja annak a rendnek, és azoknak az értékeknek a szükségességét, amely a személyiségfejlődésben előreviszi tanulóinkat, és megteremti az alapjait a felnőtt társadalomba való hasznos beilleszkedésüknek.